A görög teknős Magyarországon talán a legtöbbek által tartott szárazföldi teknős. Ebben a cikkben érdekességeket nézünk meg erről a fellettébb cuki, szárazföldi teknősről.
A görög teknős előfordulása a vadonban
A görög teknősök Dél-Európában élnek, és legtöbbszőr Görögországban lehet velük találkozni.
De élnek görög teknősök a vadonban Olaszországban, a Balkánon, Spanyolország keleti partjainál, valamint a Földközi-Tenger szigetein is.
Az alábbi térkép a görög teknősök természetes elterjedését mutatja Európában. Forrás: Mikjun.
A görög teknős előfordulása házi kedvencként
A görög teknős tarása Európában nagyon népszerü, ez a kis állatka sokaknál házi kedvenc.
Magyarországbon is ez a legelterjetebb szárazföldi teknős a kisállattartók körében. Bár amilyen aranyosak és könnyű őket tartani, ezen nem lepődök meg.
A görög teknős latinul és angolul nem görög
Habár a térképről jól látszik, hogy a görög teknős tényleg Görögországban a legelterjedtebb, a latin és az angol neve nem tartalmazza a görög szót. Ezzel szemben latinul és angolul a mór teknőst hívják görögnek, ami viszont inkább a Közel-Keleten és Afrika északi partjainál él, bár előfordul Görögországban is.
Tehát joggal mondhatjuk, hogy a magyar ‘görög teknős’ és ‘mór teknős’ elnevezés sokkal jobban illik az állatokra, mint akár a latin, akár az angol elnevezésük. (A mór szó jelentése: Afrika északi partján lakó mohamedán nép.)
A görög teknős étrendje
A görög teknős egy nővényevő, szárazföldi teknős faj. Természetes táplálékai a következők:
- Lóhere
- Pitypang
- Mindenféle európai fűféle.
A fogságban, vagyis otthon tartott görög teknős etetéséről a linkre kattintva olvashatsz.
A görög teknős életmódja
A görög tekik nappali életmódú állatok. Nagyon sok mindent szoktak csinálni, de legtöbbszőr esznek, alszanak, és mindenfelé mászkálnak.
Minden reggel a nappal együtt kellnek föl, és este is a nappal együtt mennek aludni. A hideggel nincsenek jóban, ezért a vadonban az ősz közeledtével, mivel hüllők, elássák magukat téli álmot aludni, és tavaszig fel sem kelnek.
A görög teknős alfajai
A görög teknősnek két alfaja van: a Testudo hermanni hermanni és a Testudo hermanni boettgeri.
Korábban létezett még a Testudo hermanni hercegovinensis és a Testudo hermanni pelloponesica osztályozás is, de ezeket mára a Testudo hermanni boettgerivel azonosítják.
A görög teknős kinézete
A görög tekiknek nagyon szép mintázata van. Hogy lásd, milyen szép, itt van egy kép róla:
Ez a két példány kinézetre nyagyon külömbözik. De talán pont ez mutatja azt, hogy a görög tekik mennyire sokszínűek.
A görög teknősők védettsége
A görg teknősök a mérsékelten fenyegetett kategoriába vannak sorolva a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által. Ezek a fajok azok, amelyek a kihalással közvetlenül nem fenyegetettek, de annak szélén álnak.
Ezért a tartásukhoz CITES engedély szükséges. Ez egy papír az állatról, gyakorlatilag úgy működik, mint egy személyi vagy útlevél az embereknél, fel kell mutatni, ha az állattot elviszik külföldre. Részletesebben a linkre kattintva olvashatsz a CITES engedélyről.